Mobile Menu

Architektura krajobrazu Skandynawii

11.02.2015

Nieskomplikowana estetyka w projektowaniu jest często zauważalna w projektach skandynawskich architektów krajobrazu. Przykładem jest pracownia 1:1 Landskab, która stworzyła prosty ogród zlokalizowany w Chaumont-sur-Loire we Francji. Reprezentacja duńskiej pracowni przyjedzie w kwietniu na konferencję do Warszawy, aby przybliżyć profesjonalistom styl skandynawskich realizacji.

Dnia 10. kwietnia 2015 roku w Warszawie odbędzie się dziesiąty cykl konferencji poświęconej zagadnieniom projektowym i zagospodarowania terenów zieleni. Tegoroczna tematyka skupia się wokół architektury krajobrazu Skandynawii. Będzie możliwość wysłuchania prelekcji autorów projektu Nordic Dreams, który zrealizowano w 2008 roku na powierzchni 230 m2.

Niebo odzwierciedla subtelność i prostotę przy jednoczesnym zachowaniu dynamiki poprzez przeplatające się odcienie błękitu i szarości. Ambicją autorów pracowni 1:1 Landskab było stworzenie ogrodu ukazującego ten nieskomplikowany rodzaj estetyki. Teren zagospodarowania znajduje się na prostokątnej przestrzeni pośród świerkowych nasadzeń.

Do zewnętrznego pokoju prowadzi ścieżka wyłożona czarną nawierzchnią z płytek. Wejście znajduje się pomiędzy ustawionymi parawanami z drewnianych palików. Obszar zagospodarowano w pojedyncze egzemplarze wierzby różnych rozmiarów oraz wykończono żwirową nawierzchnią. Tłem dla nieformalnej kompozycji jest podłużny szklany ekran pokazujący obraz skandynawskiego nieba. Dzięki temu zaciera się granica horyzontu, gdyż niebo dotyka samej powierzchni ziemi.

Najważniejszym w projektowaniu tak postem a zarazem skomplikowanej przestrzeni było umiejętnie dobranie siły kontrastu. Widać je porównując silne świerkowe drzewa z delikatnymi nasadzeniami wierzby. Ciemne płytki odgradzają jasny żwir, a drewniana palisada łagodzi lekkość niebieskiego ekranu. Lekki obraz szkła przyczynił się do stworzenia unikalnego ogrodu opierającego się o proste i estetyczne elementy.

Przegroda ogrodzeniowa z drewnianych palików Panel odzwierciedlający niebo Minimalistyczne zagospodarowanie obszaru Dobór materiałów ożywionych i nieożywionych

Źródło: www.landezine.com/index.php/2011/12/nordic-dreams-by-11-landskab/