Mobile Menu

Inspirujący i innowacyjny Dach Miejski

04.11.2014

Mowa o parku Mandela w miejscowości Almere w Holandii. Projekt powstał dzięki pracowni Karres en Brands Landscape. Ta niewielka miejscowość jest doskonałym przykładem miasteczka i niskiej gęstości zbudowanego od zera. Architekci mieli doskonałą możliwość pokazania jak w przestrzeni publicznej funkcjonuje innowacyjny design. Mandela Park został otwarty w 2011 roku i stanowił część planów OMA w kontekście rozwoju Almere.

Projektując miejski dach
Jak można sobie wyobrazić, stworzenie nowego centrum biznesowego oznacza zapewnienie łatwego dostępu do instytucji publicznych oraz nowych miejsc parkingowych dostosowanych do obszaru. W tym przypadku 4-piętrowy podziemny parking świadczy usługi dla trzech wysokich wieżowców w okolicy.  W parku Mandela projektanci spojrzeli jeszcze wyżej – zaproponowali zagospodarowanie przestrzeni dachowej w zielony park, nadając miejscu nową tożsamość.

Współpraca w skali miejskiej i ludzkiej

Prostokątna przestrzeń Mandela Park kontrastuje z wysokimi na 120 metrów szklanymi biurowcami. Skala parku odpowiada poszczególnym wysokościom elementów osadzonych w przestrzeni i zapewnia równowagę widzenia.
Projektanci oparli się o dwa istniejące i przecinające się kanały, aby dostosować skalę założenia i podzielić park na trzy mniejsze obszary. Jeden z odcinków kanałów spokojnie ukierunkowuje przechodniów w kierunku miejsc pracy, podczas gdy drugi prowadzi w przeciwnym kierunku o odmiennej funkcji. Druga sieć meandrujących ścieżek tworzy zmienny system zielonych wysp urozmaicających przestrzeń parku. Wyspy wprowadzają swoisty język między miastem, tkanką parku a użytkownikami przestrzeni. Podłużnym przejściom dodano miękkości w postaci nasadzeń z falujących traw, tworzących kontrast ze sztywnymi bryłami budynków.

Wzór mozaiki

Projektanci pracowali z szeregiem różnych materiałów, aby stworzyć niesamowite kompozycje w trzech obszarach parku. Wszystkie z nich mają podobny system zakrzywień opierający się o mozaikę naturalnych i sztucznych elementów. Ma to szczególne znaczenie w odbiorze parku przez ludzi pracujących na piętrach wysokich wieżowców. Podwójnie silne wrażenia wizualne oferuje dobór nawierzchni podobnych do kamienia naturalnego występującego w okolicy. Nasadzenia roślin wieloletnich – kwiatów i krzewów uzupełniają kompozycje wodne. Obraz mozaiki zmienia się wraz z porami roku oferując piękno w różnych kolorach.

Tak doprecyzowany zielony dach jest interesujący zarówno pod względem bycia na zewnątrz jak i oferuje miłe wrażenia widokowe bezpośrednio z miejsc pracy.

Przestrzeń parku (źródło François Hendrickx) Przestrzeń parku (źródło François Hendrickx). Przekrój parku z widocznym parkingiem podziemnym (źródło Karres pl Marki) plan Mandela Park (źródło François Hendrickx) Park podzielony na odrębne części (źródło Karres pl Marki) Widok z okna na park (źródło François Hendrickx) Widok na park (źródło François Hendrickx)

źródło: http://landarchs.com/inspiring-innovative-response-urban-rooftop/