Mobile Menu

Jak projektować krajobraz pod ekstremalny trening

04.11.2014

Codzienne ćwiczenia są niezbędne dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia i umysłu. Wielu ludzi szuka możliwości treningu na świeżym powietrzu, co pomaga im odpoczywać i porządkować myśli. Dla poszukujących dużych doznań sportowych dobrym, ale mocno wysiłkowym rozwiązaniem są ćwiczenia ekstremalne. Kalistenika w języku greckim oznacza „piękno i siłę”. To rodzaj aktywności fizycznej opartej o ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem własnej masy ciała. Trening często uzupełnia się stretchingiem, dzięki czemu wzmacnia się ciało i umysł. Kalistenika ma dobroczynny wpływ na układ krwionośny, buduje mięśnie, zwinność, rozwija równowagę i koncentrację.

Gimnastyka w krajobrazie

Przez sportowców najbardziej docenianym aspektem treningu na świeżym powietrzu jest zarówno wolność ducha jak i dowolność doboru odpowiednich ćwiczeń. Kalistenika to wyzwanie pod względem możliwości wykorzystania ciała do wykonywania wszelkiego rodzaju aktywności przy użyciu własnej siły i asortymentu outdoorowego. Wykonuje się różnorodne gięcia, skoki, huśtanie, skręty, kopanie – a wszystko to w codziennym otoczeniu, bez maszyn i dodatkowych obciążeń. Wykorzystuje się napotkane słupy, skały, drzewa, chodnik, ściany bądź liny. Zestaw elementów powinien więc zapewnić pewną ciągłość i wytrzymałość w krajobrazie. Zazwyczaj są to komponenty otoczenia, które nie są z nim spójne, ale pełnią swoją funkcję w przestrzeni (np. znaki drogowe).

Projektowanie w zgodzie z przyrodą i potrzebami człowieka

Celem jest stworzenie miejsc do rekreacji sportowej zbudowanej z elementów wizualnie harmonijnych z otaczającym krajobrazem. Mogą to być struktury o geometrycznych kształtach wykonane z drewna, kamienia lub innego trwałego materiału. Mają przede wszystkim wyglądać atrakcyjnie jako samo funkcjonujące elementy, ale umożliwiać interakcję podczas treningu . Należy pamiętać nie tylko o obiektach poziomych, ale również pionowych, gdyż wysokość odgrywa ważną rolę przy wykonywaniu kreatywnych ćwiczeń. Dobrym przykładem jest mężczyzna stojący na jednej ręce, opierający się o wysoki, wąski słup. Często zapominanym, a prostym i twórczym zabiegiem jest zmiana ukształtowania terenu. Krajobraz na różnych wysokościach tworzy inspirujące miejsce i daje szeroki wachlarz możliwości dla ruchów ciała.

Udane planowanie krajobrazu przeplata w sobie materiały twarde oraz miękkie. Na szczęście w przyrodzie takiej różnorodności nie brakuje. Będąc architektem krajobrazu warto jest zastanowić się i rozważyć jakie cechy twardych materiałów można znaleźć w miękkich strukturach. Przykładem może być zieleń i z tego powodu zaleca się projektowanie nasadzeń roślinnych pośród elementów ćwiczeniowych. Również woda jest bardzo ciekawym „materiałem” zarówno w sztuce projektowania krajobrazu jak i sposobów wykorzystania podczas treningu. Kompozycje wodne nie tylko upiększają otoczenie ale również mogą stanowić wyzwanie dla ciała i doznań sportowych.

Poświęcenie warte pokazu

Sztuka interakcji człowieka w krajobrazie jest wysoce przyciągająca ale jednocześnie nie łatwa w realizacji. Wielu ludzi na co dzień wczuwa się w rytm miasta, przyrody i najbliższego otoczenia w postaci artystów ulicznych, tancerzy, muzyków, śpiewaków. Powoli dołączają do nich sportowcy i zapaleńcy ekstremalnych przeżyć. Krajobraz może być przeznaczony nie tylko dla bezpośrednich użytkowników, ale również obserwatorów, którzy gromadzą się aby podziwiać i oglądać niecodzienne – choć dla niektórych codzienne – wyczyny. Artyści pokazują swój talent, zamiłowanie do obcowania z naturą i tkanką miejską oraz wyniki ciężkiego treningu.

Od celu do realizacji

Jako projektant, można mieć pozytywny wpływ na design zachęcając społeczeństwa do wykonywania ćwiczeń sportowych na powietrzu. Aby zamierzenie stało się rzeczywiste należy ludziom to umożliwić, projektując przygotowane pod ich potrzeby zestawy wpisujące się w naturalny krajobraz. Do ruchu i wysiłku wystarczą chęci, a kreatywne rozwiązanie wykorzystania poszczególnych obiektów w terenie przyjdzie swobodnie.

Praktyka czyni mistrza (źródło veganworkout.org.pl) Możliwości sportowe w ogrodzie (źródło www.photoblog.pl) Kalistenika w lesie (źródło poza-domem.pl) Ćwiczenia wysiłkowe w terenie Ćwiczenia przy wykorzystaniu obiektów architektonicznych (źródło popkorn.pl)

Źródło: http://landarchs.com/how-to-design-a-landscape-for-extreme-workouts-part-1-calisthenics/