Mobile Menu

Leczniczy ogród

Leczniczy ogród w domu

30.08.2015

Terapia ogrodowa czyli inaczej nazywany leczniczy ogród opiera się przede wszystkim na pobudzaniu zmysłów. Nie znaczy to jednak, iż ogrody prywatne nie mogą stać się małą oazą zmysłów.

Każdy ogród charakteryzuje się odmiennymi preferencjami klienta i potrzebami użytkowników. Ogród przyszpitalny różnić się będzie od ogrodu przydomowego lub przy placu zabaw. Nie mniej jednak, projektując zmysłami znacznie wzbogaca się przestrzeń zielonego zakątka. Prywatna przestrzeń przekształca się w ten czas w leczniczy ogród, będący ukojeniem dla duszy i ciała.

Planując zagospodarowanie i obsadzenie przestrzeni ogrodowej można skupić się na pobudzeniu jednego zmysłu. Wprowadza się wtedy siłę i magię koloterapii lub aromaterapii. Bodźce poruszające zmysł wzroku u węchu bardzo silnie działają na nasz umysł przywołując wspomnienia. Wykazują działanie pobudzające lub kojące. Myśląc o pobudzeniu konkretnych zmysłów powinnyśmy dobrać odpowiednie do tego celu rośliny.

Leczniczy ogród – lecznicze rośliny

Melisa i mięta wykazują odmienne działanie. Zapach melisy uspokaja, aromat mięty pobudza. Lawenda i szałwia uśmierza lekkie boleści ducha. Obie rośliny wprowadzają romantyczny nastrój, powinny być hodowane na słońcu. Tymianek polecany jest w ogrodach osób mających problemy z górnymi drogami oddechowymi (polecany napar).

Źródło: http://ulicaekologiczna.pl/umysl-i-cialo/aby-twoj-ogrod-leczyl-twe-cialo-i-dusze-cz-3-inspiracje/