Mobile Menu

Jakie są ogrody XXI wieku

03.05.2015

W ciągu zmieniających się epok od średniowiecza po modernizm, sztuka ogrodów kształtowała się odmiennie. Ogrody XXI wieku to wzrost świadomości na temat projektowania przestrzeni. Szanuje się przyrodę i wychodzi się jej na przeciw.

Ogrody i większe założenia parkowe XXI wieku charakteryzują się stopniowym wzrostem świadomości człowieka na temat otaczającego środowiska. Przekonanie o absolutnej dominacji nad naturą traci na wartości, gdyż wyzysk zasobów przyrodniczych osiągnął kres swych możliwości. W XXI wieku następuje zwrot ku naturze, jak stało się również w epoce ogrodów krajobrazowych. Wzrasta szacunek dla przyrody i odpowiedzialność za zrównoważony rozwój ekosystemów.

Główną ideą przyświecającą ogrodom XXI wieku jest potrzeba zrozumienia oraz współistnienia z siłami i żywiołami natury. Przykładem wdrażania takiej myśli w życie jest zwycięska praca w konkursie na opracowanie koncepcji Ogrodu XXI wieku. Celem konkursu jest rewitalizacja obszaru Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Koncepcja obejmuje również realizację pawilonu wstawienniczego.

Zwycięski zespół projektantów i architektów krajobrazu to Michael van Gessel, Delva Landscape Architects, Mecanoo Architecten oraz jojko+nawrocki architekci. Autorzy skupili się na środowisku naturalnym, które ukazuje swoje piękno w każdej porze roku. Odnieśli się do polnej łąki, która prezentuje bioróżnorodność przyrodniczą i pozwala na bliski kontakt z naturą.

W projekcie przewidziano również uzupełnianie zadrzewień wzdłuż Alei Chińskiej komponując symetrię i większą harmonię przestrzenną. Granice opracowania są dobrze zaakcentowane zielenią. Swobodne spacery po całym udostępnionym terenie umożliwiają na indywidualne obcowanie z przyrodą. Ogród na charakter naturalny, a idea falującej łąki kontynuowana jest na pawilonie pokrytym zielenią.

Projekt jest bardzo szczegółowo dopracowany i oferuje bogaty program użytkowy zgodny z myślą o ogrodach XXI wieku.

Przekrój przez projektowany teren Nowoczesny pawilon wystawienniczy pokryty zielenią Ogród XXI wieku w Łazienkach Królewskich w Warszawie (m.warszawa.gazeta.pl) Projektowany ogród z lotu ptaka (www.architektura.info)

Źródło: http://archinea.pl/ogrod-xxi-wieku-w-warszawie-zwycieska-praca/