Mobile Menu

NAUKA: Cięcie drzew i krzewów

18.02.2015

Przed przystąpieniem do zimowego cięcia roślin należy dobrze zapoznać się z danym gatunkiem. Poszczególne egzemplarze roślinne wymagają cięcia w różnych porach roku. Uzależnione jest to od pory kwitnienia drzew i krzewów.

Które rośliny ciąć

W lutym przycina się drzewa i krzewy kwitnące na tegorocznych, nowych przyrostach. Należą do nich m.in. żylistki, tawuły japońskie, krzewuszki, róże. Wycina się wtenczas najstarsze gałęzie generując w roślinie przyrost nowych, młodych pędów. Taki sposób cięcia zdecydowanie pobudza proces kwitnienia gatunków w lecie i późniejszą jesienią.

Cięcia korekcyjne korony są szczególnie ważne dla młodych drzew i krzewów owocowych. Wymagają one ukształtowania rozłożystych gałęzi i pędów, aby do wszystkich kwiatów oraz owoców docierały promienie słoneczne. Wśród starszych okazów usuwa się jedynie dzikie, jednoroczne pędy.

Jeżeli w ogrodzie rośnie egzemplarz, który nie prezentuje się już efektownie, można wykonać cięcie odmładzające. Ścina się wówczas wszystkie pędy na wysokość ok. 15-20 centymetrów nad ziemią. Gdy roślina jest jeszcze wystarczająco żywotna, do jesieni wytworzy świeże pędy, które wprowadzą do kompozycji ogrodowej urozmaicenie.

Których roślin nie ciąć

W lutym nie wykonuje się cięcia roślin dających kwiaty wczesną wiosną na zeszłorocznych pędach. Należą do nich przede wszystkim pigwowce, migdałki, forsycje, niektóre gatunki i odmiany tawuł. Z uwagi na to, iż rośliny te kwitną przed rozwojem liści, cięcia pielęgnacyjne wykonuje się po okresie kwitnienia, aby przypadkiem nie usunąć pędów, które wytworzyły pąki kwiatowe ubiegłej jesieni.

Zimą oraz wiosną nie przycina się również takich gatunków jak: wiąz, grab, klon, pęcherznica, brzoza, strączyn. Soki w tkankach przewodzących wymienionych roślin zaczynają krążyć już w lutym, a przycięcie gałęzi spowodowałoby ich wyciek, czyli tzw. „płacz”.

Schemat cięcia drzew owocowych (źródło limba.info.pl) Forsycja kwitnie przed rozwojem liści wczesną wiosną. Gatunek ten przycina się po kwitnieniu (fot. www.sierpc.com.pl) Przycinanie pędów na przykładzie róż (fot. paniogrodnik.blogspot.com)