Mobile Menu

NAUKA: Kolekcja roślin na zimę

25.11.2014

Krajobraz zimowy kojarzy się w większości z uśpieniem i monotonią. Brak w nim zdecydowanych kolorów oraz zieleni kojącej zmysły. Uśpione otoczenie z pewnością mogą wzbogacić rośliny, które utrzymują swoje liście przez cały rok oraz ozdobne trawy o dekoracyjnie zaschniętych źdźbłach.

Rośliny o charakterystycznych kształtach, zimozielonych liściach i kolorowych łodygach oraz drzewa i krzewy o dekoracyjnych korach z pewnością zainteresują oko niejednej osoby. Dodatkowo, gatunki posiadające zimą owoce przyciągają liczne ptaki, które śpiewem i zachowaniem wprowadzają zimą do ogrodu życie.

Rośliny odznaczające się charakterystycznym kształtem i pokrojem działają jako rzeźba zimowego krajobrazu. Zaliczamy do nich przede wszystkim sosny, jałowce, trzmielinę, ozdobne trawy, ogniki, jodły i świerki. Strzelisty pokrój drzew jest zauważalny z daleka. Większość traw na okres zimy zapada w stan uśpienia, ale warto zastanowić się nad pozostawieniem pionowo rosnących słomianych łodyg. Komponują się świetnie z zimową scenerią. Wiecznie zielone krzewy jak rododendrony i trzmieliny posiadają szerokie lub barwne liście. Stanowią sztandarowy element ogrodowej kompozycji. Kontrastują z niebem oraz zaśnieżonym tłem.

Mimo iż większość z nich gubi liście na zimę, gatunki o barwnej korze to zdecydowane faworyty ogrodowe. Zaleca się ich zastosowanie w najbardziej eksponowanych miejscach ogrodu. Zalicza się do nich derenie, złotlin, różne gatunki klonów oraz oczywiście brzozy. Należy wziąć również pod uwagę zimowe tło dla barwnych pni, aby rośliny jeszcze bardziej wyróżniały się w kompozycji. Wato również wybierać gatunki kształtne, o ładnie ukształtowanej koronie. Posłużą w ten czas również jako dekoracja w postaci regularnie rozmieszczonych konarów.

Dobrym zestawieniem ze śnieżną bielą są jaskrawo zabarwione owoce głogu, aronii lub żurawiny amerykańskiej. Ich jagody są pożywieniem dla ptaków podczas jednego z najtrudniejszych okresów roku.

Najlepszym wyborem zawsze okazują się rośliny rodzime dostosowanej do danej strefy klimatycznej. Planując ogród warto wziąć pod uwagę całoroczną kompozycję, aby widok z okna mógł cieszyć każdego sezonu w odmienny sposób.

Jagody drzew i krzewów pożywieniem dla ptaków Ozdobna trawa, Pennisetum maureen gilmer Ozdobne pędy Wiecznie zielony rododendron 'Maureen Gilmer'

Źródło: http://www.landscapingnetwork.com/plants/winter.html