Mobile Menu

NAUKA: Piękny ogród wokół domu

05.12.2014

Ogrody są tkanką żywą i ulegają nieustannym zmianom z roku na rok. Piękny ogród wokół domu wymaga czasu i pomocy architekta krajobrazu w początkowych stadiach tworzenia założenia. Mowa o zastosowaniu odpowiednich gatunków roślin oraz ich właściwym rozplanowaniu. Przykładem pięknej przestrzeni ogrodowej jest dzieło Eugeniusza Pudełka, szkółkarza z Pisarzowic koło Bielska-Białej. Stworzył on swój prywatny ogród ponad 30 lat temu, który z biegiem czasu staje się coraz piękniejszy.

Jak stworzyć piękny ogród

Przygoda rozpoczyna się od dobrze wykonanego projektu oraz pomocy architekta krajobrazu w zakomponowaniu przestrzeni odpowiedniej do wymagań klienta. Należy mieć świadomość, iż stworzone dzieło ogrodowe wymaga pielęgnacji, aby mogło cieszyć na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Ogród jest żywy, zmienia się z porami roku i rośnie. Zdarza się, iż niektóre rośliny nie przyjmą się jak powinny i wypadną, w ten czas należy je zastąpić wprowadzając nowości.

Ogród wokół domu Pana Pudełka ma powierzchnię 1,5 ha. Dzięki swojej wiedzy szkółkarskiej posadził tysiące krzewów ozdobnych – magnolii, azalii oraz rododendronów – oraz wyszukane odmiany krzewów iglastych. Magnolie pięknie prezentują się w każdym ogrodzie, często stosowane są jako rośliny pojedyncze o wysokich walorach ozdobnych. W ogrodzie Pana Pudełka jest niewiele bylin, ale wygospodarowano miejsce na wrzosowisko. Uzupełnieniem kompozycji są 3 stawy wprowadzające tajemniczą atmosferę oraz będące rezerwuarem wody poprawiającym mikroklimat.

Wśród odmian Rhododendron poleca się szczególnie azalie dla klimatu Polski. Mogą rosnąć na słabszych glebach i są bardziej odporne na choroby w porównaniu do różaneczników. Są prawdziwymi gwiazdami pięknego ogrodu i zakwitają przed rozwojem liści na wiosnę. Azalie dostępne są w wielu odmianach kolorystycznych dzięki czemu można uzyskać wspaniały i barwny efekt przerywający monotonię zimowej bieli. Niektóre z odmian wydzielają piękny zapach i z powodzeniem można je lokalizować w pobliżu miejsc do odpoczynku i relaksu. Wartościowym jest aby pamiętać, iż krzewy posadzone w lekko zacienionym miejscu dłużej kwitną niż te, lokalizowane bezpośrednio na słońcu.

Porada

W okresie późnego lata i wczesnej jesieni niektóre z odmian magnolii zakwitają powtórnie, a azalie przybierają imponujące kolory od żółtego po purpurowy. Dzięki temu, ogród przeobraża się cały rok. Warto do kompozycji ogrodowej wprowadzać krzewy iglaste, ponieważ uatrakcyjniają one scenerię zimową. Krzewy liściaste natomiast wprowadzają do ogrodu życie i zmienność w pozostałych miesiącach roku. Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest podlewanie oraz przycinanie krzewów, a w wyjątkowych sytuacjach walka ze szkodnikami lub chorobami roślin. Warto stosować odpowiednie nawozy aby dostarczać roślinom regularnie dawki składników odżywczych. Dzięki zastosowanej różnorodności w doborze roślin, uzyska się wyjątkowy efekt, a piękny ogród będzie pracował sam na siebie.

 Wrzosowisko w prywatnym ogrodzie (źródło kurowski.pl) Kolekcja roślin iglastych (źródło kurowski.pl) Ogrod Pana Eugeniusza (źródło www.projekty-ogrodowe.info.pl) Ogród Pana Pudełka (źródło kurowski.pl)