Mobile Menu

NAUKA: Pielęgnacja roślin przed zimą

12.12.2014

Wiele roślin posadzonych w ogrodowym zaciszu to przede wszystkim okazy ozdobne. Większość z nich dobrze znosi trzy cieplejsze pory roku klimatu Polski, ale zdecydowana mniejszość dobrze radzi sobie podczas mroźnych i bezśnieżnych zim. Zatem jak pielęgnować rośliny w ogrodzie przed nadejściem chłodu?

Warto pomyśleć o zabiegach pielęgnacyjnych przed nastaniem mroźnych dni i nocy. Gatunki rodzime dostosowane do polskiego klimatu nie wymagają szczególnych prac zabezpieczających, ale jeśli w ogrodzie zdecydowano się zastosować konkretne ich odmiany, należy pomyśleć o dobrym przedzimowym wsparciu, aby rośliny utrzymały się na kolejne lata kwitnienia i owocowania.

Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczyszczenie trawnika z opadłych i naniesionych przez wiatr liści. W przeciwnym razie może dojść do zbutwienia darni. Jeżeli trawa jest wysoka warto ją skosić, aby przerośnięte źdźbła nie zżółkły pod pokrywą śniegu. Ważną radą jest, aby nie zgarniać na trawnik dużych pokładów śniegu, gdyż spowoduje to brak dopływu powietrza oraz narazi na wiele niepożądanych chorób.

Zgrabione liście mogą posłużyć do konserwacji bylin. Nowo posadzone oraz młode egzemplarze roślinne zaleca się okryć warstwą ściółki rozkładanej na ziemi wokół rośliny na wysokość ok. 20-30 cm. Za materiał ściółkujący mogą posłużyć również gałązki igliwia, szyszki, trociny i wiórki drzewne oraz kora. Należy pamiętać, iż w pielęgnacji roślin zimą pomaga śnieg – jego warstwa skutecznie chroni przez mroźnymi wiatrami oraz zbyt silnym przemarzaniem gleby.

Zimozielone byliny są w bezśnieżnych warunkach z natury mniej wytrzymałe. Warto zaopatrzyć się w materiał okrywowy – agrowłókninę, która w kilku warstwach skutecznie uchroni pędy roślin przed przemarznięciem. Warto śledzić prognozę pogody, gdyż włókninę aplikuje się na rośliny dopiero wtedy, gdy ziemia zacznie przemarzać i zapowiadane będą mrozy. Gdy w ciągu dnia słońce silnie grzeje, warto przewietrzyć rośliny z okrywowej warstwy tworząc kilka dopływów powietrza, a na noc ponownie przykryć.

Dodatkowym zabiegiem wspomagającym krzewy zimozielone jest ocienianie roślin agrowłókniną oraz ustawianie słomianych parawanów chroniących przez chłodnymi wiatrami. Do tej grupy należy m.in. rododendron, laurowiśnia, ostrokrzew. Iglaste formy krzewów warto obwiązać sznurkiem zabezpieczającym przed odginaniem się pędów pod ciężarem śniegu. Podobne zabiegi pielęgnacyjne stosuje się do zabezpieczania wrażliwych gatunków pnączy jak np. aktinidia lub bluszcz o barwnych liściach.

Rośliny posadzone w pojemnikach wymagają specjalnego okrycia bryły korzeniowej. Warto umieścić na ściankach donic styropian i tak samo odizolować podłoże donic od zimnego gruntu.

Pielęgnacja roślin pod kątem dostarczania wody jest zimą bardzo istotna. Przed nastaniem mrozu należy solidnie podlać przede wszystkim gatunki zimozielone i małe krzewinki, jak np. wrzosy. W ciągu odwilży warto pamiętać o podlewaniu roślin, gdyż w każdej porze roku potrzebują nawodnienia. Od czasu do czasu należy doglądać ściółkowania roślin, czy zbyt duża warstwa nie została wywiana przez wiatr.

Zgrabione liście należy usunąć z powierzchni trawnika (źródło www.lepebydlet.cz) Okrywanie młodych sadzonek ziemią i sianem (źródło growingedibles.blogspot.com) Owijanie roślin agrowłókniną lub jutą (fot. lawnsavers.com) Ściółka z uschniętych liści (źródło roslinowo.pl)