Mobile Menu

Projekt ogrodu sensorycznego - (www.gardeningknowhow.com)

NAUKA: Projekt ogrodu sensorycznego

02.09.2015

Projekt ogrodu sensorycznego to lek na niektóre współczesne choroby cywilizacji oraz ściany zieleni powodujące, iż czas płynie „wolniej” i milej.

Zadaniem ogrodów sensorycznych jest pobudzanie poszczególnych zmysłów. Prywatny zielony zakątek można stworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni kierując się jedynie kilkoma zasadami w projektowaniu i budowaniu.

Które strefy pobudzić i w jaki sposób

– strefa wzroku – wzrok pobudzany jest najczęściej przez żywe i kontrastujące ze sobą barwy. Poruszając się w mieście widzimy wiele kolorów, nasze oczy rejestrują wiele obrazów, spędzamy również wiele czasu przed monitorem komputerów. Obecnie bardziej pożądanym efektem jest ukojenie wzroku, najlepiej sprawdza się to w obserwacji harmonijnych kompozycji kwiatowych o różnorodnym pokroju i spokojnych, stonowanych kolorach. Przyjemne są również obserwacje ptaków, owadów i motyli skupiających się na kolorowych i zapachowych roślinach.

– strefa zapachu – narząd węchu w ogrodzie pobudza się przez dostarczenie odpowiednich bodźców zapachowych. Zapach pochodzi z kwiatów i wydzielanych przez nie olejków eterycznych. Możliwym zabiegiem jest również rozstawienie w ogrodzie zapachowych instrumentów. Przeplatające się aromaty zdecydowanie ukoją umysł. Najbardziej skuteczne jest jednak rozcieranie liści roślin w palcach, uwalniając w ten sposób aromat. Wtenczas, strefa zapachowa przeplata się z dotykową.

– strefa dotyku – bardzo często występująca wspólnie z efektami zapachowymi, choć nie jest to konieczne. Zmysł dotyku pobudza się również przez dotykanie różnorodnych struktur roślinnych, materiałów ogrodowych jak i różnorodnego pokoju i uroku roślin (od delikatnie kłujących po miękko owłosione).

– strefa dźwięku – by osiągnąć walory akustyczne ogrodu najkorzystniej jest stworzyć strefę dla ptaków. Efektowny jest również dźwięk kaskady wodnej, szumiących roślin, spacerowanie po żwirku ogrodowym oraz drobne instalacje muzyczne.

– strefa smakowa – to nic innego jak jedzenie smakołyków prosto z „krzaczka”. Dotyczy to zarówno warzyw jak i owoców.

Zapraszam do kontaktu w sprawie projektowania i realizacji ogrodów sensorycznych.