Mobile Menu

NAUKA: Projektowanie i oświetlenie ogrodu na Święta

10.12.2014

Okres Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to wyjątkowy czas, aby przyozdobić ogród w wyjątkowy sposób. Aby świąteczne oświetlenie ogrodu naturalnie komponowało się z otoczeniem i eksponowało zasadzone w nim rośliny, aspekt rozplanowania gatunków należy rozpatrzeć już na etapie projektowania przestrzeni ogrodowej.

Bożonarodzeniowe światełka i lampki bardzo dobrze prezentują się na drzewach iglastych. Są to gatunki najsilniej kojarzące się z tym okresem ze względu na tradycję umiejscawiania w przestrzeni domowej potocznie nazywanych „choinek”. Do najchętniej wybieranych przez klientów drzewek, pod którymi chowa się prezenty należy świerk pospolity, świerk kłujący oraz jodła kaukaska. Dlaczego więc nie połączyć wewnętrznej ozdoby świątecznej z otoczeniem ogrodowym?

Aby połączyć przestrzeń wnętrza domowego z ogrodem, już na etapie planowania ogrodu wraz z architektem krajobrazu należy zastanowić się nad trafnym rozplanowaniem egzemplarzy roślinnych. Świetlne ozdoby świąteczne bardzo ładnie prezentują się na tych samych gatunkach drzew iglastych, które kupowane są do salonu w okresie Bożego Narodzenia.

Jodły i świerki odznaczają się zgrabnym pokrojem, a ich gałęzie są rozmieszczone dość regularnie. Dzięki temu z łatwością można zamocować na nich świąteczne światełka. Gatunki te powinny być zlokalizowane blisko głównych okien domu. Z nich roztacza się najbardziej atrakcyjny widok na ogród. Również w pobliżu wejścia na teren posesji warto posadzić drzewko świąteczne, które atrakcyjnie zaprezentuje wejście frontowe. Bliskość w stosunku do budynku ułatwi również montaż oświetlenia bez konieczności mocowania wielu przedłużaczy w gruncie.

Planując pomysłowe oświetlenie ogrodu na Święta warto również pomyśleć o umieszczeniu w przestrzeni przydomowej ciętych form krzewów zimozielonych. Ligustr i bukszpan dają się łatwo formować w kule oraz inne atrakcyjne kształty. Oplecione świątecznym wężem świateł stworzą niepowtarzalne wrażenie w ogrodzie. Na drzewach zrzucających liście na zimę można z łatwością zamontować światełka wiszące z gałęzi do ziemi tworząc imponujący efekt deszczu.

Projektując ogród warto pamiętać o zlokalizowaniu małych budowli ogrodowych oraz elementów małej architektury. Poza funkcją użytkową jaką pełnią na co dzień, altany, ławki, pergole i trejaże mogą ozdobić przydomową przestrzeń nie tylko podczas ciepłych miesięcy roku, ale również zimą. Planując świąteczne oświetlenie ogrodu warto pamiętać o altanach, ławkach, pergolach, trejażach. Podkreślenie ich konturów i kształtów świątecznymi światełkami z pewnością doda uroku każdej przestrzeni ogrodowej.

Świąteczne dekorowanie przestrzeni przed domem (fot. workingventures.ca) Świąteczne oświetlenie ogrodu Świąteczne podkreślenie konturów domu oraz towarzyszącej roślinności (fot. giesendesign.com) Ażurowe kule otoczone drobnymi światełkami. Ten sam efekt można uzyskać oplatajać cięte krzewy zimozielone (fot. philly.houzz.com) Dekoracja pni drzew świątecznymi światełkami (fot. stylelovely.com) Efekt przyozdobienia drzewa liściastego oświetleniem dającym efekt deszczu (fot. pinterest.com) Świąteczna dekoracja drzewka iglastego jako akcent dekoracyjny ogrodu (fot. rewalls.com) Świąteczna ozdoba ławki ogrodowej (fot. wordpress.com)