Mobile Menu

NAUKA: Przyjemne użytkowanie przestrzeni ogrodowej

09.11.2014

Sekretem udanej przestrzeni wypoczynkowej jest dostosowanie się do istniejących warunków oraz zaaranżowanie otoczenia w sposób odpowiadający przyszłym użytkownikom. Wielofunkcyjny ogród powinien być wyposażony w miejsce do zabaw, spożywania posiłków oraz odpoczynku. Podczas wiosenno-letnich miesięcy ogród oferuje znacznie więcej aktywności. W okresie jesienno-zimowym natomiast uznaniem cieszą się pomieszczenia salonowe z rozległym widokiem na zieleń, tzw. zimowe ogrody.

Większość ludzi uwielbia spożywać posiłek na świeżym powietrzu. Jest to przedsięwzięcie znacznie bardziej relaksujące i wyciszające niż przebywanie w ścianach domu. Najważniejsze jest strategiczne planowanie, tak, aby zdołać połączyć jadalnię z otoczeniem. Środowisko zewnętrzne wymaga jednak pewniej elastyczności ducha oraz często – odpowiedniego zadaszenia. Jest w tedy znacznie łatwiej dostosować się do panujących warunków atmosferycznych – silnego słońca lub letniego deszczu. W projekcie należy przewidzieć wszystkie możliwe zmienne.

Obiady w słońcu będą znacznie bardziej komfortowe pod pergolą lub kratownicą zwieńczoną winoroślą lub ogrodzoną bambusowymi trzcinami. Jeżeli dysponuje się ruchomym zadaszeniem, w każdej chwili można odkryć przestrzeń tarasu w celu doświetlenia lub odsłonięcia widoku na gwiazdy i księżyc. Meble zewnętrzne powinny być wodoodporne, chyba że jest się gotowym aby je wynosić i składać. Zastosowanie roślin zapachowych w pobliżu tarasów oferuje naturalną aromaterapię. Świetnym rozwiązaniem są również ogrody warzywne połączone z zewnętrzną jadalnią.

Dostosowanie krajobrazu do użytku dzieci wymaga wyobraźni i znajomości przyjaznych rozwiązań. Wszelkie elementy zabawowe mogą być z powodzeniem chowane wśród bezpiecznej roślinności. Zabawa ukształtowaniem powierzchni jest również bardzo polecaną formą dostosowania krajobrazu zarówno pod kątem zabawy, ale również ze względów estetycznych w formie urozmaicenia. Dzieci bardzo szybko znajdą zastosowanie nieregularnych form gruntu.

Pomieszczeniami pół zewnętrznymi odpowiednimi do odpoczynku są loggie. Łączą one pomieszczenia salonowe lub sypialniane wewnątrz mieszkań z ogrodowym lub parkowym otoczeniem. Wyposażenie werandy lub tarasu w stoliki, krzesła i materiały do czytania gwarantuje długie popołudnia na świeżym powietrzu w sprzyjającym zdrowiu otoczeniu roślinnym.

Przyjemny taras jadalny (fot. Tim Street-Porter) Przestrzeń jadalna z rozległym widokiem (fot. Marion Brenner) Pagórkowate ukształtowanie terenu (fot. Marion Brenner) Niewielka przestrzeń jadalna pośród bujnej roślinności (fot. Tim Street-Porter) Jadalny taras z ciekawym trejażem (fot. Clive Nichols) Drewniana platforma do odpoczynku i zabawy (fot. Clive Nichols) Domek zamaskowany roślinnością (fot. Marion Brenner) Atrakcyjna przestrzeń wypoczynkowa (fot.  Mark Luscombe-Whyte)

źródło: http://www.gardendesign.com/ideas/eat-play-lounge?pnid=133092#gallery-content