Mobile Menu

uprawa lawendy

NAUKA: Uprawa lawendy

26.06.2015

Lawendowy ogród to marzenie wielu pasjonatów zielonych przestrzeni prywatnych. Lavandula wydziela piękny zapach, zdobi kolorem i nie znika podczas zimowych miesięcy. Uprawa lawendy wymaga jednak przedstawienia kilku wskazówek.

Lawenda to półzimozielony gatunek krzewu o dekoracyjnym pokroju i wyjątkowym aromacie. Roślina rozpoznawalna jest niemal przez każdego. Wielu pozyskuje ją jako zmysłowe zioło dodawane do potraw, stosowane jako napar herbaciany lub środek zapachowy do szaf. Roślina ujmuje swoim śródziemnomorskim wdziękiem. Krzew świetnie komponuje się z jasną, kontrastową nawierzchnią. Poleca się ją sadzić w pobliżu tarasów i miejsc do wypoczynku. Wraz z wiatrem w upalne dni wydziela niesamowity zapach.

Uprawa lawendy – warto wiedzieć!

Właściwa uprawa lawendy „zakwitnie” bujnymi kwiatami. Roślina najlepiej czuje się na skalniakach i silnie nasłonecznionych miejscach, nie toleruje cienia. Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, bogata w wapń. Odpowiedni odczyn mieści sie w przedziale pH 6,5–7,5. Glebę gliniastą należy rozluźnić piaskiem i żwirem. Dobrze rozłożony kompost wzmocni lawendowe krzewy.

Uprawa lawendy będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli rośliny zasadzimy na lekko wzniesionym podłożu. Wspomaga to cyrkulację powietrza i zapobiega zaleganiu wody. Warto systematycznie usuwać chwasty. Lawenda nie lubi konkurencji i znacznie piękniej prezentuje się jako pojedynczy gatunek.

Stosując się do podanych wskazówek, uprawa lawendy nie powinna stanowić problemu nawet dla początkującego ogrodnika.

uprawa lawendy uprawa lawendy uprawa lawendy