Mobile Menu

NAUKA: Zimowa pielęgnacja roślin na tarasach i balkonach

07.01.2015

Architektura krajobrazu jest coraz bardziej rozpoznawalnym zagadnieniem na polskim rynku pracy. Ludzie przykładają coraz większą wagę do wyglądu otoczenia domostwa, a w przestrzeniach ogrodowych szukają relaksu, ciszy i spokoju. Miejsca do odpoczynku chętnie są jednak lokalizowane bliżej popularnych obecnie salonowych okien przesuwnych, czyli na tarasach. Jak ochronić zatem starannie przygotowane letnie zakątki roślinne w okresie zimowym?

Zimowa pielęgnacja roślin na tarasach i balkonach należy myśleć już w momencie zakupu. Jeżeli wybiera się gatunki wieloletnie, powinny być one dostosowane do określonych warunków klimatycznych. Pamiętać należy jednak o tym, iż nawet rodzime rośliny pozostawiane zimą na zewnątrz wymagają zabezpieczenia przed mrozem. Sadzenie roślin w pojemnikach funduje im znacznie cięższe warunki przetrwania niż w gruncie. Korzenie w donicach są bowiem znacznie bardziej narażone na przemarzanie. Bryła korzeniowa w naczyniu jest niewielka i odizolowana od warunków panujących na zewnątrz jedynie cienką ścianką.

Dobrym sposobem wspólnego zabezpieczenia roślinności jest skompletowanie wszystkich pojemników w jednym miejscu osłoniętym od wiatru. Możliwe jest w ten czas zastosowanie pojedynczej i jednolitej okrywy śniegowej. Jeśli chce się jednak uzyskać bardziej dekoracyjny efekt, ochrona każdej rośliny z osobna okaże się korzystniejszym rozwiązaniem. Szczególnego okrycia wymagają skrzynki stojące wzdłuż balustrady.

Wszystkie pozostające na balkonach i tarasach gatunki wieloletnie należy podlewać przed nadejściem mrozów i śniegu oraz podczas odwilży. Bryła korzeniowa nie powinna być przesuszona. Poszczególne egzemplarze roślinne okrywa się w zależności od stopnia wrażliwości na mróz. Przed zimnem zabezpiecza się bryłę korzeniową ocieplając pojemnik styropianem lub jutą oraz części nadziemne. Pomocne w tym okażą się również gałązki iglaste, liście, kora lub słoma.

Zachodu pod kątem zimowej pielęgnacji roślin nie wymagają natomiast gatunki jednoroczne. Gdy przekwitną i zamarzną, wyrzuca się je wraz z przesuszoną bryłą korzeniową. Niektóre z nich bowiem kwitną nawet do pierwszych mrozów – smagliczki i aksamitki. Popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również chowanie niektórych roślin do chłodnych, domowych pomieszczeń. Robi się tak zazwyczaj z pelargoniami.

Lekkie zacienianie balkonów i tarasów zimą służy ochronie wrażliwych pędów zimozielonych roślin. Mowa tutaj o działaniu promieni słonecznych, które wysuszają pojedyncze i młode gałązki. Zabieg ten jest szczególnie pożądany na tarasach i balkonach o ekspozycji południowej i zachodniej. Posłuży do tego np. bambusowa mata montowana do balustrady, która dodatkowo ochroni przed szkodliwym działaniem chłodnego wiatru. Bardziej klasycznym ale równie skutecznym sposobem jest owijanie roślin jutą lub agrowłókniną.

 Okrywanie roślin zgrupowanych w jednym miejscu na tarasie lub balkonie (źródło www.amazon.fr) Zabezpieczanie donic styropianem i dodatkowym kartonem (fot. pomyslowyogrod.blogspot.com) Odizolowanie roślin od zimnego gruntu (źródło thebalconygardening.blogspot.com) Okrywanie pojedynczych egzemplarzy roślinnych (źródło www.amazon.fr)

Źródło: http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113393,7148735,Rosliny_balkonowe___jak_je_chronic_przed_mrozem_.html