Mobile Menu

Rośliny ogrodowe do dekoracji mieszkania na Święta

16.12.2014

Każdy dom w okresie Świąt Bożego Narodzenia staje się wyjątkowo piękną przestrzenią mieszkalną. Liczne migoczące światełka i dekoracje tworzą magiczną atmosferę domowego ogniska. Wizualny odbiór mieszkania można wzmocnić dodając naturalne ozdoby roślinne pochodzące z własnego ogrodu. Dodadzą uroku oraz wprowadzą nowy, świeży zapach przyrody w Twoim domu.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu ogrodu przydomowego warto przemyśleć lokalizację gatunków typowo świątecznych. Stanowią nie tylko elementy dekoracyjne w okresie Świąt, gdy przyozdobi się je światełkami. Są naturalnym surowcem do ozdobienia przestrzeni mieszkalnej roślinnymi akcentami. Czynią wnętrze bardziej naturalnym, przyjemnym i świeżym. Zapach roślin pobudza wyobraźnię i pozwala zaprosić ospały zimowy ogród do domu.

Bardzo wdzięcznym gatunkiem do wykonywania świątecznych dekoracji z roślin ogrodowych jest wierzba. Jej gałązki są bardzo giętkie co pozwala na stworzenie licznych plecionek i wieńców ozdobnych. Przy wyborze wierzby do ogrodu warto przemyśleć gatunki o odmiennej barwie pędów. Młode gałęzie wierzby purpurowej posiadają purpurowo czerwony odcień. Kolor oliwkowy można pozyskać z wierzby iwy, a wierzba krucha ukaże się w postaci żółtych i błyszczących pędów.

Popularną świąteczną barwą królującą w mieszkaniach jest czerwień. Do ozdoby domowego wnętrza bardzo dobrze posłużą sztywne gałązki derenia, który od jesieni pięknie ozdobi przydomowy ogród. Pędy gatunków dereń świdwa i dereń biały przebarwiają się jesienią i zimą na krwistoczerwony kolor. Liczne odmiany derenia rozłogowego oferują kontrastowe, żółte gałęzie.

Przydatnymi i świątecznymi gatunkami roślin, które można z powodzeniem uprawiać w przestrzeni ogrodowej są głównie zimozielone rośliny liściaste oraz iglaste. Bukszpan, jemioła i półzimozielony ostrokrzew odznaczają się odmiennym pokrojem roślin oraz różnymi wariacjami kolorystycznymi owoców. Pozwalają na skomponowanie intensywnie zielonych i trwałych ozdób świątecznych oraz skutecznie wypełnią pustą przestrzeń.

Liczne odmiany świerków i jodeł oferują szeroką gamę kolorystyczną igieł umożliwiając stworzenie różnokolorowych dekoracji. Ich wyjątkowym atutem jest zapach wydzielany przez gałązki, który wypełni wnętrze domowego wnętrza.

Przedstawione rośliny to popularne gatunki sprawdzające się w polskim klimacie. Zgrabnie wypełniają ogrodową przestrzeń oraz nadają się do wykorzystania przy tworzeniu świątecznych dekoracji pozyskiwanych z ogrodu.

Świąteczny wieniec wykorzystujący różnobarwne gałązki wierzby oraz m.in. bukszpan i świerk (fot. www.deborahsilver.com) Gotowe pęki gałęzi derenia do dekoracji domowego wnętrza (fot. www.deborahsilver.com) Przyozdobienie kominka gałązkami iglastymi (fot. haybert.com) Splecione gałązki wierzbowe, bukszpan, jemioła oraz ostrokrzew (fot. commonfarmflowers.com) Świąteczna girlanda na balustradzie (fot. owoto.com) Świąteczne wnętrze ogrodu zimowego (fot. www.rhs.org.uk)