Mobile Menu

Ogród wertykalny w Warszawie

10.12.2014

Siedziba FNP stała się bardzo atrakcyjnym budynkiem w krajobrazie. Wertykalny ogród obejmuje przednią i boczne elewacje i pozwala na zintegrowanie budynku z zielonym otoczeniem. Roślinne oblicze budowli zaciera granice między architekturą a naturą.

Zielone ściany wertykalnego ogrodu tworzą trójwymiarowe wrażenie, które spotęgowane jest jasnoszarymi, betonowymi płytami elewacji. Dzięki zastosowaniu roślin, efekt ulega zmianom ze względu na naturalną wegetację żywej struktury oraz cykliczne pory roku.

Siedziba FNP składa pełniła niegdyś funkcję budynku mieszkalnego. Budynek przekształcono w biurowiec, podziemny poziom zagospodarowano w parking. Nad poziomem gruntu wznoszą się 4 kondygnacje. Zielone elewacje tworzą proekologiczną tożsamość budowli. Ściany przyczyniają się do poprawy bilansu energetycznego i stwarzają przyjazny mikroklimat wewnątrz budynku. Zamontowany ogród daje 260 m2 powierzchni roślinnej. Jest to jedyny ogród wertykalny zlokalizowany na zewnątrz w tej części Europy.

W budowie zielonej ściany uwzględniono 20 różnych gatunków roślin. Niektóre z nich tworzą całoroczne tło, podczas gdy inne będą kwitnąć w cieplejszych porach roku. Manifestacja geometrycznego wzoru, który jest docelowym celem przedsięwzięcia planuje się na trzeci cykl wegetacji przypadający we wrześniu 2016 roku.

Rośliny są zaopatrywane w wodę i składniki odżywcze dzięki systemom nawadniania i czujnikom kontrolujący odpowiedni stan uwodnienia struktury. Cały proces kontrolowany jest automatycznie. Wełna mineralna jest podstawowym modułem zielonej ściany. Jako suplement gleby zastosowano specjalną matę chroniąca korzenie roślin przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Rośliny umieszczono w specjalnie zaprojektowanych kieszeniach, co ułatwia ich ewentualną wymianę.

Ogród wertykalny na ścianach budynku w Warszawie jest traktowany jako eksperyment ze względu na położenie geograficzne. Z biegiem czasu zielone ściany ulegają przeobrażeniom ze względu na panujące warunki atmosferyczne, porywy wiatru, obecność ptaków. Optymalny rozwój pionowego ogrodu planuje się od 2016 roku.

Zielone ściany budynku (źródło FAAB Architektura) Frontowa ściana budynku (źródło FAAB Architektura). Frontowa ściana budynku (źródło FAAB Architektura) Planowany wzór roślinny (źródło FAAB Architektura)

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/living-wall-foundation-for-polish-science-headquarters-faab-architektura-warsaw-poland