Mobile Menu

Park wodny w Chinach

28.11.2014

Park wodny położony jest w północno-wschodniej części dzielnicy Yinchuan nad rzeką Aiyi. Zaprojektowany został w 2012 roku przez firmę BLVD International, a zrealizowany w 2013 roku. Obszar przylega do nowej części miasta oferując dogodny dostęp do pięknego nabrzeża.

Przed wykonaniem projektu niepokojącym faktem było źle zagospodarowane nabrzeże oddzielające wody od miasta jak również nie rozwiązujące problemów ekologicznych obszarów zurbanizowanych. Istniejący krajobraz oferował niewiele form aktywności dla mieszkańców Yinchuan.

Jako rozwiązanie, zaproponowana koncepcja koncentruje się na głównych celach: integracja lokalnych możliwości miasta oraz charakteru projektowania, kładąc nacisk na ekologię i zrównoważone podejście podkreślające niskie zużycie węgla oraz dbanie o potrzeby człowieka. Ideą projektu jest stworzenie tzw. „wonderland”, zapierających dech w piersiach widoków na góry i czyste rzeki.

Odległość między miastem a rzeką jest znaczna, a więc projektanci skupili się na połączeniu obu obiektów. Zaproponowana kładka dla pieszych przyjęła kształt serpentyny na wzór fali docierającej do miasta. Nabrzeże okazało siew ten czas znacznie bliższe i bardziej dostępne ujęte w regularnych odcinkach tras. Formą nawiązuje do ruchu rzeki i poprawia jakość wody w postaci licznych siedlisk przyrodniczych – roślinnych i zwierzęcych. Eco-waterfront uzyskany jest przez tworzenie różnych sekwencji przestrzennych z licznymi widokami na rzekę.

Zrealizowany projekt nowego, funkcjonalnego i przyjaznego człowiekowi oraz środowisku nabrzeża ma na celu aktywizację gospodarki Yinchuan oraz generację rozwoju miasta. Tradycyjna kultura przedstawiona jest poprzez abstrakcyjne sztuczki w krajobrazie. Rzeźba nadrzeczna dostarcza terenów rekreacyjnych oraz miejsc do relaksu i kontemplacji. Park oferuje wiele wrażeń wizualnych i ekologicznych. Stanowi również najbardziej wpływową oś miejską w północno-zachodnich Chinach.

Z widokiem na miasto (fot. Fang Jian) Dobór roślin (źródło BLVD International) Krajobraz (źródło BLVD International) Krajobraz po realizacji (fot. Fang Jian) Ozdobna roślinność (fot. Fang Jian) Przebieg ścieżki (źródło BLVD International) Przekrój nabrzeża (źródło BLVD International) Ścieżka nadwodna (fot. Fang Jian) Wizualizacja (źródło BLVD International)

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/waterfront-park-of-aiyi-river-blvd-international-yinchuan-china