Mobile Menu

Park wodny na składowisku odpadów

30.10.2014

Krajobrazowy park o nazwie Port Sunlight River Park zaprojektowany został przez Gillespies na dawnym wysypisku odpadów Bromborough w Anglii. Jest to przykład zwrócenia środowisku jego przyrodniczej i naturalnej wartości. Odwiedzający, pierwszy raz od kilkudziesięciu lat mogą doświadczyć niezrównanych widoków nadbrzeża rzeki Mersey przepływającej przez Liverpool. Otwarcie nastąpiło w połowie sierpnia 2014 roku.

Powierzchnia parku wynosi 28 hektarów. Jest on częścią nadmorskiej ścieżki Wirral Coastal Path i pierwszy raz od ponad 20 lat umożliwiono zwiedzającym dostęp do rzeki Mersey. Co więcej, przeprowadzając zabiegi krajobrazowe utworzono panoramiczny widok na miasto. Dodatkowym punktem obserwacyjnym jest kopiec o wysokości 37 metrów i jest dobrze zauważalny z wielu stron. Jego transformacja korzystnie wpłynie na polepszenie widoku całego otoczenia. Kolejną atrakcją obszaru są piękne tereny podmokłe, oferujące bogatą różnorodność świata roślin, zwierząt oraz ptactwa wodnego.

Nadrzędnym celem projektantów było otwarcie dostępu do wybrzeża. Dotychczas, obecność dawnego składowiska była barierą zarówno społeczną jak i terytorialną. Projekt jest również elementem szerszej strategii Mersey Coastal Park mającej pobudzić gospodarkę malowniczej wsi Port Sunlight, okolicy Wirral oraz linii wybrzeża. Port Sunlight River Park ma być bodźcem do polepszenia sytuacji ekonomicznej regionu.

Otwarcia parku oczekiwali przede wszystkim lokalni mieszkańcy, ale nie tylko. Widok okolicy zmienił się diametralnie. Składowisko odpadów przeobraziło się w piękną, naturalną i zieloną przestrzeń, przyjazną i zachęcającą każdego. W pracę nad zmianą wizerunku obszaru nadrzecznego pracowało wiele organizacji, m.in. The Land Trust, BIS, Forestry Commission, United Utilities i Woodland Trust.

dawny obszar składowiska odpadów (fot. Mike Jones) podmokła łąka (fot. Mike Jones) plan parku łąka kwietna (fot. Mike  Jones) krajobrazowe ujęcie z widokiem na miasto (fot. Mike Jones)

Źródło: http://worldlandscapearchitect.com/former-landfill-site-rejuvenated-as-a-new-waterside-park/#.VACZPmOO7Yg

http://www.portsunlightriverpark.com/index.html