Mobile Menu

Park zmysłów w Rydułtowach na Śląsku

30.10.2014

Już od roku można korzystać z innowacyjnego parku sensorycznego zlokalizowanego niedaleko Rybnika w miejscowości Rydułtowy, który powstał na terenie dawnych ogródków działkowych. Inspiracją dla kreatywnego przedsięwzięcia była umiejętność poznawania nowych rzeczy przez ludzki organizm. Mowa tu o pięciu zmysłach, jakimi posługujemy się na co dzień w odbieraniu bodźców ze świata. Autorem projektu była pracownia Alternatywny Krajobraz Arkadiusz Górny. Inwestorem był Urząd Miasta Rydułtowy.

Układ kompozycyjny opiera się o pięć ogrodów połączonych alejami. Każdy z nich reprezentowany jest przez jeden zmysł, którego odczuwanie nasilone jest przez odpowiedni dobór roślin oraz elementów małej architektury (fontann, Karminków dla ptaków, dzwoneczków, instalacji świetlnych). Najważniejszym aspektem ogrodów sensorycznych jest ich funkcja terapeutyczna oraz dostępność dla osób niepełnosprawnych. Projektanci zaprojektowali obszar tak, aby pozbawiony był wszelkich barier ograniczających potencjalny ruch osób z dysfunkcjami, a tym samym, by był pewny i bezpieczny. Postawiono na otwartość i bezkolizyjność całej przestrzeni – umożliwiono bezpośredni kontakt
z roślinami, zróżnicowano fakturę ścieżek umożliwiających niewidomym poruszanie się, zastosowano fontannę umieszczoną w posadzce, by nie ograniczała ruchu. Dodatkową funkcją takiego miejsca jest edukacja, zapewniona przez podpisane gatunki roślin (także alfabetem Braille’a) oraz prowadzone zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Należy jednak pamiętać, iż ich utrzymanie oraz dekoracyjny efekt wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

W parku w Rydułtowach na narząd wzroku działa czerwono-czarna nawierzchnia, intensywnie zabarwione ławki oraz kwitnące krzewy, których zadaniem jest przyciąganie motyli. Zmysł smaku wypróbować można podczas posiłku w plenerze w ogrodzie warzywno-ziołowo-owocowym. Zmysł węchu zadowolić można w zacisznych wnękach z aromatycznymi roślinami. Słuch przećwiczyć można w strefie dźwięku z urządzeniami i instrumentami muzycznymi. Nieco więcej spokoju można zaznać w pobliżu budek lęgowych dla ptaków. Efekt dźwiękowy wzmocniony został szeleszczącymi trawami i szumiącymi krzewami. Zmysł dotyku można rozwijać w strefie z urządzeniami manualnymi oraz roślinnością o intrygującej i przyciągającej fakturze.

Ogrody sensoryczne cieszą się ogromnym powodzeniem i są bardzo potrzebne w środowisku osób
z różnymi schorzeniami. Są miejscem kojącym zmysły, edukującym, przysparzającym radość dnia codziennego. Ponad to, są atrakcyjnym miejscem dla osób zdrowych, którym dostarczają naukę oraz rozrywkę.

warzywa na podwyższonych grządkach strefa słuchu w ogrodzie sensorycznym plan parku plac zabaw aleja spacerowa w parku

Źródło: http://architektura.muratorplus.pl/projekty/nowa-inwestycja-na-slasku-park-sensoryczny-w-rydultowach_80626.html

http://m.katowice.gazeta.pl/katowice/1,106509,14564387,Tu_sie_dycho_pomalu___zobacz_co_to_Park_Sensoryczny.html