Mobile Menu

Projekt upamiętnienia miejsca po dawnej synagodze

30.10.2014

Projekt upamiętnienia miejsca po dawnej synagodze na Tłomackiem

Idea: Celem stworzenia projektu było zaznaczenie nieobecności dawnej synagogi w sylwecie miasta. Główną ideą przyświecającą tworzeniu koncepcji projektowej jest „symbol i światło”. Symbolika przejawia się między innymi w kształtach i kolorach. Zestawienie tych dwóch słów nie jest przypadkowe: symbol pozwala wyrazić maksymalną treść w minimalnych znakach. Jest on szczególnie ważny w religii żydowskiej gdyż wyznawcy judaizmu odnajdywali w nich głębokie znaczenie. Światło natomiast w sposób lekki i nowoczesny podkreśla najistotniejsze wartości zawarte w surowych bryłach. Posługiwanie się nim ma na celu uwrażliwienie ludzkiego odbioru konkretnych treści.

Głównym motywem projektu jest pomnik zbudowany z trzech szklanych Gwiazd Dawida dotykających się ramionami. W tak ukształtowaną trójkątną przestrzeń umiejscowiona została makieta przedstawiająca Wielką Synagogę.Koncepcja wzbogacona została o kompozycję z bukszpanu, która przybrała kształt dziewięcioramiennego świecznika żydowskiego (Chanukija). Symboliczny przekaz ma zwieńczenie ramion świecznika sześciennymi lampami.Od strony północno-wschodniej zaprojektowano kamienne monumenty zawierające informacje o świętach żydowskich. Od strony zachodniej naprzeciw ściany Błękitnego Wieżowca ulokowano projektor naświetlający nocą kształt synagogi na fasadę budynku. Obszar placu został utwardzony kamiennymi płytami, a całość założenia uzupełniono materiałem roślinnym o symbolicznych kolorach.

PROJEKT

Plansza projektowa z głównymi założeniami koncepcyjnymiPlansza projektowa z wyszczególnieniem detalu Rzut na plac

WIZUALIZACJE

Plac w perspektywieWidok na placWidok na plac udekorowany rzeźbąRzeźba z makietą popoludniową porą Efekt wieczornyKamienne formy upamiętniająceBłękitny wieżowiec w Warszawie z iluminacją świetlną

Lokalizacja: skrzyżowanie ulic Alei Solidarności i Placu Bankowego w Warszawie

Zleceniodawca: Żydowski Instytut Kultury w Warszawie

Rok wydania projektu: 23.04.2013