Mobile Menu

Wörlitzer Park – historyczny ogród

04.11.2014

Rozległe krajobrazy ogrodowe Schloss Wörlitz znane są dziś jako Wörlitzer Park. Położone są w samym centrum Królestwa Dessau-Wörlitz i przylegają zarówno do samego miasteczka jak i odnogi rzeki Łaby. Park wyróżnia się bogatym światem wodnym i roślinnym. Stanowi jeden z pierwszych i największych angielskich parków w Niemczech, a jego powierzchnia wynosi 112 hektarów.

Park powstał pod koniec XVIII wieku pod regencją księcia Leopolda III. Zainspirowany jego pierwszej podróży do Anglii (1763/64) postanowił zaprojektować ogród dla ludzi, a efekty jego podróży do Francji, Włoch i Szwajcarii są wyraźnie widoczne w całym parku.

Ogrody zostały ukształtowane w latach 1765-1773 przez architekta krajobrazu i księcia Johanna Friedricha Eyserbecka. Celem było przezwyciężenie formalnej koncepcji ogrodu epoki baroku na rzecz naturalistycznego krajobrazu spotykanego w Stourhead Gardens, Stowe, Claremont oraz Ermenonville.

Znaczna część obszaru ogrodów była dostępna dla publiczności od samego początku jak również służyły celom edukacyjnym, ogrodnictwu i rolnictwu. Filozofia Jean-Jacques Rousseau oraz Johanna Joachima Winckelmanna stały się podstawą powstania projektu. Rousseau widział w rolnictwie podstawy codziennego życia i zwrócił uwagę na funkcje edukacyjne krajobrazu naturalnego, w związku z czym duże obszary rolne zostały zintegrowane w granicach parku.

Park Wörlitz składa się z 5 części: Schlossgarten otaczające zamek Wörlitz, ogrodów Schoch, ogrodów Neumark, Weidenheger oraz nowych, przylegających terenów. W znacznej mierze poszczególne sekcje parku oddzielone są od siebie jeziorami i kanałami, by być ponownie połączone poprzez pomosty, chodniki i punkty widokowe.

Wörlitz został zaprojektowany tak, by oferować niekończące się sukcesje scen ogrodowych przenikające poprzez zaskakujące osie widokowe planowane z dużą precyzją. Głównym zamierzeniem było stworzenie połączeń widokowych i komunikacyjnych między ponad 30. Budynkami, mostami, grotami i licznymi elementami architektonicznymi rozproszonymi w krajobrazie parku. Wiele z tych komponentów stało się pionierami w nowych stylach budowlanych lub stanowiło replikę dzieł architektonicznych, wysp, sadów i winnic. Park można zwiedzać pieszo lub trasami wodnymi. Grobla zbudowana na północ od ogrodów w celu ochrony przez powodzią z wylewającej rzeki Łaby oferuje dodatkowy pas spacerowy z pięknymi widokami roztaczającymi się wokół.

Wörlitzer Park był głównym źródłem inspiracji dla późniejszych mistrzów niemieckiej architektury krajobrazu jak Skell, Lenné i Pückler i wciąż inspiruje współczesnych twórców i projektantów na całym świecie.

Dziś krajobraz kulturowy Dessau-Wörlitz, w tym Worlizer Park, obejmuje obszar 142 km² (55 ²) w Rezerwacie Biosfery Środkowej Łaby w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Tereny, które zostały podzielone na cztery części od czasu konstrukcji linii kolejowej i Autostrada A9 w 1930 roku, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku.

Worlitzer Park - angielski ogród krajobrazowy w Dessau widok na sztuczne jezioro zasilane przez Łaby (źródło © AWShapedscape) Widok na sad drzew owocowych i kanał wodny (źródło © AWShapedscape) Świątynia Wenus w Worlitzer Park i ogrody w Dessau (źródło © AWShapedscape) Świątynia Flory i agawa w pojemniku (źródło © AWShapedscape) Szpaler topoli nad zbiornikiem wodnym oraz wyspa Rousseau (źródło © AWShapedscape) Rododendrony kwitnące przed historyczną szopą dla krów zlokalizowane w pobliżu kanału wodnego w parku Worlizer i angielskich ogrodów w Dessau (źródło © AWShapedscape) Georg Foster Museum w parku krajobrazowym (źródło © AWShapedscape)

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/worlitzer-park