Mobile Menu

Kolumbarium wraz z polem urnowym

Współczesny wygląd cmentarza

09.06.2015

Cmentarz to element tkanki miejskiej lub wiejskiej, który nieustannie zwiększa swoją powierzchnię. W projekcie kolumbarium w Poznaniu znaleziono na to rozwiązanie.

Główną ideą kierującą współczesnym wyglądem cmentarza jest zminimalizowanie powierzchni pochówków. Mimo nostalgicznego charakteru miejsca można nadać mu bardziej przyjemną dla człowieka atmosferę. Beton lub płyty kamienne to nieuniknione elementy definiujące krajobraz cmentarzy. Znacznie przyjemniej jednak przebywa się w przestronnej przestrzeni pełnej roślinności i docierającego światła.

Kolumbaria to odpowiedź na współczesny wygląd cmentarza. Pozwalają przede wszystkim zachować wiele miejsca. Mogą przyjmować również wyjątkową formę architektoniczną, stając się w pewnym stopniu atrakcyjną bryłą przestrzenną porządkującą przestrzeń. Miejsce w kolumbarium jest ograniczone, przez co zmniejsza się liczba przynoszonych wazonów, kwiatów i zniczy. Ujednolica to krajobraz nadając mu wzniosły przekaz.

Tymi właśnie kryteriami kierowała się autorka projektu kolumbarium na Miłostowie w Poznaniu. W swej wizji dążyła do ujednolicenia przestrzeni, wprowadzeniu harmonii i zminimalizowaniu miejsca potrzebnego do pochówku. Za dominujący kształt przyjęła koło, będące symbolem długowieczności.
Bryła jest otwarta, a mury o różnej dynamice mijają się między sobą tworząc ciekawy efekt kompozycyjny. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W otoczenie kolumbarium projektantka włączyła istniejące pola urnowe. Wykorzystała na nich materiał nawiązujący do użytego w koncepcji kolumbarium. Współczesny wygląd cmentarza to przestrzeń pełna estetyki, wprowadzającą przybyłych w chwilę zadumy i wyciszenia.

Kolumbarium z wieczornym oświetleniem Kolumbarium wraz z polem urnowym Współczesny wygląd cmentarza w Poznaniu

Źródło: http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,16295120,Cmentarz_w_Poznaniu__Wspolczesna_wizja_nekropolii.html