Mobile Menu

Zieleń w nowoczesnej architekturze

04.05.2015

Zieleń w nowoczesnej architekturze to bardzo istotny element organizowania współczesnych przestrzeni publicznych w miejscach pracy.

Każda nowa inwestycja stawia na estetyczne i atrakcyjne materiały. We współczesnej architekturze stosuje się w największej ilości szkło odbijające otoczenie. Dla architektury krajobrazu ma to znaczące zastosowanie.

Otaczając budynki zielenią, która odbija się w elewacjach budowli zyskuje się optyczne powiększenie roślinnej kompozycji. Mobilizuje to wykonawców do zainwestowania w małe dziedzińce biurowe lub patia. Są to miejsca odpoczynku dla pracowników, spotkań i nabrania dystansu do problemów. Zieleń uspakaja i potrafi polepszyć nastrój.

Przykładem takiej inwestycji jest biurowiec w Poznaniu zlokalizowany przy ulicy Za Bramką. Jego budowa rozpoczęła się jesienią 2014 roku. Kubatura budowli przybrała interesującą formę, którą nadali architekci z pracowni Ultra Architects.

Od wnętrza budynku jedna z kondygnacji została wycofana, a na pustej powierzchni stworzono tarasy rekreacyjne. Atrakcyjnie zestawiono ze sobą szkło oraz drewno nawierzchni. Całość otwartego dziedzińca uzupełniona jest roślinnością. Pojawiły się szumiące na wietrze trawy w różnych zestawieniach kolorystycznych. Dodatkowo trawa pojawia się również na dachu biurowca.

Zieleń w nowoczesnej architekturze wkomponować można również w większych przestrzeniach publicznych. Przy ulicy Za Bramką powstanie również małych rozmiarów skwer. Jego aranżacja nawiązywać ma do zieleni urządzonej na tarasach biurowca. Dzięki takiemu zabiegowi nowa przestrzeń nabierze spójności i elegancji.

Widok wieczorny na drewniane tarasy (plus.google.com) Wnętrze biurowca z tarasami i ozdobnymi trawami (ultra-architects.pl) Nowoczesny budynek z widokiem na niewielki skwer (ultra-architects.pl) Widok na zagospodarowaną przestrzeń z wyższej kondygnacji

Źródło: http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,17803353,Biurowiec_w_centrum_Poznania__Z_duzym_parkingiem_i.html