Mobile Menu

Zielony dach intensywny

27.10.2014

W dziedzinie budownictwa i architektury każdy dach pokryty powierzchnią biologicznie czynną to zielony dach. Jeżeli zapewni się odpowiedni układ warstw w konstrukcji budowlanej oraz zastosuje się atrakcyjne gatunki roślin zróżnicowane wielkością, można stworzyć fenomenalne miejsce do rekreacji oraz wypoczynku z widokiem na miasto. Należy jednak pamiętać, iż roślinne połacie dachowe wymagają pielęgnacji oraz nawadniania. Podłoże powinno być lekkie, odporne na wymywanie i wywiewanie, a także posiadać odpowiednie pH oraz właściwą zawartość substancji pokarmowych.

Zalety

 • Poprawa miejskiego mikroklimatu;
 • Stworzenie nowych siedlisk dla zwierząt;
 • Poprawa jakości powietrza w aglomeracji (roślinność pochłania cząstki pyłów, kurzu i szkodliwych substancji chemicznych);
 • Wprowadzenie naturalnego obiegu wody i substancji pokarmowych w mieście;
 • Poprawa jakości życia mieszkańców;
 • Zwiększenie wartości nieruchomości;
 • Poprawa mikroklimatu wewnątrz budynku;
 • Umożliwienie rekreacji i wypoczynku w atrakcyjnej wizualnie przestrzeni;

Rodzaje dachów intensywnych

 • Dach krajobrazowy – tworzony dla zmiany krajobrazu miejskiego dzięki roślinności zastosowanej na budynkach. Budowa opiera się o wprowadzenie wielu warstw izolujących oraz zabezpieczających w postaci geowłóknin, membran oraz folii przeciwkorzeniowych, a grubość samego substratu glebowego wynosi do 100 cm . Ciężar sięgać może 1300 kg/m2. Wielką zaletą jest ogromna ilość zieleni oraz ogólny dostęp do użytkowania. Wśród roślin stosuje się drzewa, krzewy oraz niskie, ozdobne byliny.
 • Dach rekreacyjny – stosowany na dużych powierzchniach dachowych przeważnie w centrach miast, gdzie brakuje terenów do wypoczynku i rekreacji. Grubość substratu glebowego waha się od 90-120 cm, a ciężar w zależności od zastosowanych roślin do ok. 1500 kg/m2. Umożliwia czynne użytkowanie, a roślinność w postaci drzew, krzewów, bylin i trawnika podnosi wartość estetyczną obiektu.
 • Dach komunikacyjny/osiedlowy – pełni rolę przede wszystkim estetyczną w przestrzeni mieszkalnej i na parkingach. Grubość substratu glebowego dochodzić może nawet do 130 cm, a ciężar w zależności od zastosowanych roślin do ok. 2100 kg/m2 w stanie mokrym.

Dobór roślinności

Zastosowane gatunki roślin powinny pochodzić z takich stanowisk, w których warunki dla rozwoju roślin są bardo niekorzystne ze względu na niedobór wody i składników pokarmowych oraz silną ekspozycję słoneczną. Dodatkowo powinny być odporne na mróz oraz wiatr. Należy wybierać rośliny mało ekspansywne, wymagające niewielu zabiegów pielęgnacyjnych. W odróżnieniu od dachów ekstensywnych, na dachach intensywnych można stosować niskie odmiany drzew oraz krzewów o płytkim systemie korzeniowym. Polecić można brzozę brodawkowatą, jarząb pospolity, głóg dwuszyjkowy, głóg jednoszyjkowy, sosnę czarną, sosnę górską, jałowca płożącego, jałowca rozesłanego, pięciornik krzewiasty, różę pomarszczoną, irgę poziomą, tawułę japońską i berberys Thunberga. Wśród traw oraz bylin stosuje się takie same gatunki, które polecane są również na dachy ekstensywne.

dach intensywny dach intensywny dach intensywny