Mobile Menu

Żywa ściana w domowej łazience

20.11.2014

W Miami Beach na Florydzie zlokalizowany jest elegancki wieżowiec z luksusowymi apartamentami. W kilku z nich zdecydowano się zamontować zieloną ścianę zdobiącą ekskluzywną łazienkę.

Ściana posiada ponad 600 pojedynczych roślin posadzonych w systemie modułowym. Uzyskano w ten sposób efekt bujnego tła dla innych nawierzchni użytych w łazience – kamienia oraz szkła. Właściciele mieszkań dali projektantom Design Related oraz FosterPlants wolną rękę w sposobie zakomponowania roślinności. Zielone ściany odznaczają się pełną swobodą twórczą w projektowaniu nasadzeń. Jedynym życzeniem klienta było utrzymanie prostego i nowoczesnego wystroju.

Przedstawiciel FosterPlants zdecydował się na zastosowanie już wypróbowanego systemu montażu zielonych ścian, który jest stosunkowo łatwy i szybki do zrealizowania. Wystarczy wyjąć roślinę z doniczki i umieścić w specjalnej szczelinie z gąbki. Rośliny są natychmiastowo zamontowane w stelaż, a małe zużycie wody zwiększa zalety konstrukcji.

Greenwall to całkowicie zautomatyzowany system sterowany centralnie. Kontroluje on okres nawadniania roślin w ciągu trzech minut dziennie. Minimalny nadmiar wody odprowadzany jest przez specjalne koryto odpływowe. Za pomocą liniowego systemu wtryskiwaczy, roślinom dostarczane są składniki odżywcze.

Zgodnie z życzeniem klienta wśród gatunków roślin wybrano Epipremnum aureum oraz Epipremnum pinnatum, Syngonium podophyllum, Fittonia argyroneura. Projekt przestawia poziomo nasadzone rośliny przypominające fale oceanu Atlantyckiego znajdującego się u stóp wieżowca.

Trwała i opieka jest jednym z najważniejszych elementów udanej instalacji dziennej zielonej ściany. Specjaliści z FosterPlants zapewniają doglądanie i pielęgnowanie roślinności oraz monitorowanie systemu nawadniania.

zielona ściana w łazience Aplikowanie roślin (źródło Steve Foster) Dobór roślin (źródło Steve Foster) Efekt końcowy (źródło Steve Foster) Mid Miami Beach Living Wall zaprojektowana przez FosterPlants (źródło Steve Foster) Montaż konstrukcji (źródło Steve Foster) Render projektu żywej ściany (źródło Steve Foster)

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/mid-miami-beach-bathroom-living-wall-design-foster-plants